Ovocinárstvo

 

Zážitok z pravého ovocia pre Vaše telo aj myseľ

Naše družstvo sa pýši rozsiahlou ovocinárskou výrobou, výhodné klimatické podmienky a skúsenosti našich odborníkov majú veľkú zásluhu na tom, že sa radíme medzi popredných pestovateľov kvalitných odrôd jabĺk, broskýň s marhúľ. Našim poslaním je ponúknuť spotrebiteľom zdravé, chutné a šťavnaté ovocie a maximalizovať kvalitu našich domácich produktov.

Poľnohospodárske družstvo Tvrdošovce je členom odbytového združenia SK FRUIT a Ovocinárskej únie Slovenska. Pestujeme ovocie na výmere 68,4 hektárov. V našom ovocinárstve sa usilujeme o to, aby sme vyhoveli prísnym kritériám pestovania zdravých plodín a vyšli tak v ústrety požiadavkám modernej spoločnosti.

 

JABLKÁ

Jablká pestujeme celkovo na výmere 31,14 hektárov, z ktorej 14,5 hektárov bolo vysadených v roku 2011. V novej výsadbe sme sa zamerali na rezistentné odrody, ako je Sirius, Opál, Luna, Ametyst, Rubinola, Topaz a Rozela, keďže práve tieto odrody sú odolné voči hubovým ochoreniam a zabezpečili sme ochranu plodov pred krupobitím pomocou ochrannej siete. Okrem týchto odrôd sa v našich sadoch pestujú aj osvedčené odrody: Golden Deliciuos, Idared, Jonagold, Rubinola, Gala, Rosana, Selena, Sirius, Topaz, Ametyst, Luna, Opal, Rozela.

Našou prioritou je dopestovať zdravé jablká bez obsahu reziduí od pesticídov, aby sme spotrebiteľom mohli ponúknuť široké spektrum chutného a zdravého ovocia. Časť našej produkcie predávame na spracovanie pre detskú výživu, kde jablká musia spĺňať najprísnejšie kvalitatívne parametre.

Aktívne sa zúčastňujeme programu „školské ovocie”, v rámci ktorého každý týždeň dodávame čerstvé jablká a chutnú, lahodnú jablkovú šťavu pre vyše 10 tisíc detí na Slovensku. Vyrábame jablkový koncentrát, ktorý sa používa v potravinárstve na výrobu ovocných štiav. Naša čerstvo lisovaná jablková šťava, ktorá je asepticky balená bez pridania cukru, vody a konzervačných látok, zaznamenáva veľký úspech medzi spotrebiteľmi.


MARHULE

Marhule pestujeme v záhradách o výmere 20,56 hektárov, z toho 13,5 hektárov tvoria sady rokmi osvedčenej odrody Maďarská, ktorú používame väčšinou na spracovanie. Poctivo sa staráme aj o našu novú výsadbu marhúľ, ktorú máme na 7,06 hektároch od roku 2007 a na ktorej ponúkame nové perspektívne odrody, ako sú Aurora, Orange red, Kioto, Pincot, Sylred, Glodrich, Bergeron a Bergerouge. Tieto odrody sa vyznačujú vysokou kvalitou plodov, ktoré predávame v predajni družstva alebo priamo zo skladu.


BROSKYNE

Broskyne pestujeme na výmere 4,2 ha, pričom nosnou odrodou našej broskyňovej produkcie je typ Redhaven, ktorý je vhodný na priamy konzum aj na zaváranie. Ďalšími pestovanými odrodami sú Dixired a Cresthaven. Broskyne vo forme čerstvého ovocia predávame v našej podnikovej predajni a vyrábame z nich lahodnú ovocnú šťavu, ktorú si zákazníci môžu objednať aj na našom e-shope.